9.4.2018 / Gösterim Sayısı : 250

Yenişarbademli İlçesinde Ceviz Fidanı Dağıtımı Yapıldı

#Yenişarbademli İlçesinde Ceviz Fidanı Dağıtımı Yapıldı

Isparta Valiliğinin öncülüğünde yürütülen proje kapsamında çiftçilerimize Yenişarbademli İlçesinde ceviz fidanı dağıtımı yapıldı.

Yapılan dağıtım törenine Yenişarbademli Kaymakamı Mustafa Dinç, İlçe Müdürü Hüseyin Tezcan, köy ve mahalle muhtarları katıldı.

Ceviz fidanı üretimini geliştirme projesi çalışmaları 2017 yılının mart ayında Isparta Valiliğinin koordinesinde İl Müdürlüğümüz yanı sıra Eğirdir Kaymakamlığı, Isparta İl Özel İdaresi, Isparta Orman Bölge Müdürlüğü Eğirdir Fidanlık Müdürlüğü, Eğirdir Meyvecilik Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü (MAREM)  ile Çalışma ve İş Kurumu Isparta İl Müdürlüğü işbirliğinde başlatılmıştır.

Çalışmalar neticesinde ceviz fidanlarının, Merkez ve ilçelere dağıtımlarına başlanılmıştır. Bu kapsamda, Yenişarbademli ilçesinde 2 yerleşim yerinde 9 üreticiye 33 dekar alan için toplam 539 adet tüplü ceviz fidanı dağıtımı gerçekleştirilmiştir. Ceviz fidanlarının 465 adedi Chandler, 74 adet Fernor, Frenquette ve Pedro çeşitlerinden oluşmaktadır.

Yapılan bu dağıtım esnasında yetiştiricilere ceviz yetiştiriciliği ile ilgili bilgiler verilmiş ve kitapçık dağıtımı da yapılmıştır.

''