10.5.2018 / Gösterim Sayısı : 211

İlçe ve Şube Müdürlükleri Personeline İyi Tarım Eğitimleri Verildi

#İlçe ve Şube Müdürlükleri Personeline İyi Tarım Eğitimleri Verildi

Bakanlığımız Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğünün İyi Tarım Uygulamaları Hakkında Yönetmelik ve İlgili Mevzuat Doğrultusunda 12 ilçe Müdürlüğü ve Şube Müdürlüklerinde görev yapan personellere yönelik İyi Tarım Eğitimleri verildi.

İl Müdürlüğümüz Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğü İyi Tarım Uygulamaları Birimi tarafından yapılan eğitimlere katılan teknik personele İyi Tarım Uygulamaları kimlikleri düzenlenmiştir. Yapılan bu eğitimle İlçe Müdürlüklerinde çalışan personeller de yetkilendirilerek ve İyi Tarım Uygulamalarında etkin bir şekilde görev alması sağlanmış olacaktır.

İlimizde her geçen yıl İyi Tarım Uygulamaları kapsamında yapılan bitkisel üretim alan ve miktarları artmaktadır. 2013 Yılında 72 üretici ve 6723,209 dekar alanda İyi Tarım uygulamalarına başlanılmış, 2017 yılında bireysel ve grup sertifikalı olarak İl genelimizde yaklaşık 898 üretici 42477,42 dekarlık bir alana ulaşmıştır. Artan bu üretimin paralelinde İlçe Müdürlüklerindeki personellerinde yetki almasıyla birlikte İlimiz genelinde başta Eğitim ve Yayım Faaliyetleri olmak üzere denetim çalışmaları da daha etkin bir şekilde yapılacaktır.

İyi Tarım Uygulamalarının yaygınlaştırılması kapsamında İlimiz genelinde çiftçi toplantıları düzenlenmekte, çiftçilerimize İyi Tarım Uygulamaları ile ilgili bilgiler verilmektedir. 2018 yılı için İyi Tarım Uygulamalarının yaygınlaştırılması kapsamındaki proje çalışmaları 19 Elma üreticisiyle Eğirdir İlçesi Kovada bölgesinde uygulanacak olup gerekli çalışmalara başlanılmıştır.

İyi Tarım Uygulamaları sözleşmeleri imzalayan üreticilerimizin kontrolleri zamanında ve düzenli bir şekilde yapılmaktadır. Ayrıca, bölgemizde Tıbbi Aromatik Bitkiler kapsamında gül kontrollerine de başlanmıştır.

''