20.9.2018 / Gösterim Sayısı : 167

İl Müdürümüzden Elma Bahçelerine Ziyaret

#İl Müdürümüzden Elma Bahçelerine Ziyaret
 

Elma üretiminde Türkiye 1.'si olan Isparta'da hasat için gün sayılıyor. Birçok bahçede çeşidine göre ürünlerin hasatları başlamış durumda.

İlimizde 2017 yılında TÜİK verilerine göre 231.508 dekar alanda 617.375 ton elma üretimi yapılmıştır. İlimizde bu yıl Elma rekoltesi 630.000 ton tahmin edilmektedir. Elma ortalama 1.70 TL/kg'dan alıcı bulmaktadır. Çiftçilerimiz piyasada oluşan fiyattan gayet memnun olduklarını belirtmişlerdir. 

Elma hasadının başlaması dolasıyla İl Müdürü Bestami Zabun'da çiftçi ziyaretleri kapsamında Eğirdir İlçesinde elma yetiştiricilerini bahçelerinde ziyaret etti.

İl Müdürü Zabun beraberindeki Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Ali Bayraklı, Eğirdir İlçe Müdürü Uğur Turgut ve teknik personellerle birlikte yapılan inceleme gezisi öncesinde Eğirdir Kaymakamı Abdullah Akdaş ile bir araya geldi. Akdaş ve Zabun daha sonra birlikte elma bahçelerinde üreticileri ziyaret ederek yapılan hasatla ilgili bilgiler aldılar.

Kaymakam Abdullah Akdaş ve İl Müdürü Bestami Zabun ziyaret ettikleri hasada erken başlayan bahçeler de hem üretici hem de hasatta çalışan işçilerle sohbet etme fırsatı buldular. Daha sonra elmaların hasattan sonra muhafazasının yapıldığı ve Isparta'nın kapasite olarak Türkiye' de önemli bir yere sahip olduğu soğuk hava depolarına geçilerek sezon için yapılan hazırlıklar yerinde gözlemlendi

Ziyarete eşlik eden Eğirdir İlçe Müdürü Uğur Turgut elma yetiştiriciliği ve önümüzdeki günlerde açılacak olan elma hasat dönemi hakkında teknik bilgiler aktardı.

''