26.10.2018 / Gösterim Sayısı : 89

İlimizde IPARD Sektörel Tanıtım Toplantıları Yapıldı

#İlimizde IPARD Sektörel Tanıtım Toplantıları Yapıldı

İlimizde Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) hibe desteklemelerinden daha fazla yararlanılması amacıyla, Tarım Reformu Genel Müdürlüğü ile birlikte, İl Müdürlüğümüz ve Isparta TKDK İl Koordinatörlüğü tarafından "IPARD Sektörel Tanıtım Toplantısı" kapsamında bilgilendirme toplantıları düzenlendi.

Isparta ile birlikte 8 ilde düzenlenen toplantılarda özellikle "302 Çiftlik Faaliyetleri ve İş Geliştirme" sektöründeki "Zanaatkârlık ve Katma Değerli Ürünler, Makine Parkları ve Su Ürünleri Yetiştiriciliği" destek başlıklarında proje sayılarının arttırılması amacıyla alınacak önlemler hakkında fikir alışverişinde bulunuldu.

Programın ilk gününde hazırlık toplantılarının ardından TKDK' dan hibe desteği alan Ömer Kahramana ait Mantar Üretim Tesisi, Şehriban Erdem'e ait Apart Otel ve Mazlum Öztürk'e ait Makine Ekipman Parkı işletmeleri ziyaret edildi.

Programın ikinci günü Isparta Ramada Otel'de, Tarım ve Orman Bakanlığı Tarım Reformu Genel Müdürlüğü yetkilileri, Isparta TKDK İl Koordinatörü Prof. Dr. Süleyman Gülcü,  İl Müdürü Bestami Zabun, İl Müdürlüğümüz Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Fatma Kurt Aydın, Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürü Mehmet Kobuk, Arazi Toplulaştırma ve Tarımsal Altyapı Şube Müdürü Mehmet Ünsal ve ilgili personellerimizle birlikte Isparta Ticaret Odası, Ticaret Borsası, Esnaf ve Sanatkarlar Odası, Ziraat Odası, üretici birlik başkanları, kamu ve sivil toplum kuruluşlarının yetkilileri ve proje sahiplerinin katılımlarıyla "IPARD Sektörel Değerlendirme Toplantısı" yapıldı.

TKDK Isparta İl Koordinatörü Prof. Dr. Süleyman Gülcü yaptığı konuşmada;" Isparta TKDK olarak ilimizin ve bölgemizin ihtiyaçları ve önceliklerinin farkındayız. Halkımızın hibelerinden daha fazla yararlanılabilmesi için İl Koordinatörlüğü olarak yatırımcılara her türlü destek verildiğini, bu toplantıda güçlü bir etkileşimle, proje süreçlerinin daha etkin bir şekilde yürütülmesi için ortak bir akıl oluşturacaklarını" ifade etti.

Ardından Isparta İl Müdürümüz Bestami Zabun yaptığı konuşmasında Bakanlığımızın uygulamış olduğu, Kırsal Kalkınma Yatırımları hibe destekleri kapsamında bilgiler vererek toplantının ilimiz için hayırlı geçmesi temennilerinde bulundu.

Daha sonra Yönetim Otoritesi Program Değerlendirme Koordinatörü Figen Ercan toplantı ile ilgili bilgiler aktardı.

Konuşmaların ardından TKDK İl Koordinatörlüğü uzmanları tarafından konu ile ilgili sunumlar yapıldı.

Toplantının üçüncü gününde İl Müdürlüğümüz Şehit Piyade Uzm. Çvş. Ali Yılmaz Toplantı Salonunda Isparta'da faaliyet gösteren kooperatif ve birlik temsilcilerinin katılımı ile gerçekleştirilen toplantıda TKDK İl Koordinatörlüğü sunumlarının ardından bölge halkının talepleri, başvuru aşamasında karşılaştıkları sorunlar ve çözüm önerileri konusunda fikir alışverişinde bulunuldu.

''